ÚVOD > CESTOVÁNÍ ::
   
 

Cestování - deníky - zážitky

THAJSKO 2009 - DENÍK

Potápění na Similanech a v okolí Phi – Phi

Tak jsme se dočkali!

23.2. 09 – Ráno odjíždíme vlakem do Mnichova na letiště. 3 dny před odjezdem byl trochu problém – zkolabovalo nám auto, kterým jsme měli jet na letiště, ale vše nakonec dobře dopadlo. Letíme se společností Emirates Airlines – Boening 777 – 300. Výborné služby. Letíme přes Dubaj – 4.5 h pauza, v Bangkoku přistáváme 21.40, převlékáme se, kufry dáváme do úschovy na letišti a taxíkem za 600.- Bathu odjíždíme do nočního Bangkoku. Procházíme nejznámější uličkou – Khao San Road, na které potkáváme sloní mládě. Procházíme dál na noční obhlídku nasvícených chrámu. Neustále se nás drží 3 -5 kluků, musíme dávat pozor na batohy. Za 3 h toho máme v tom horku dost (23.00 – 0.2h) a vracíme se zpátky na letiště za 500.- Bathu. Taxikář na nás zkouší, abychom zaplatili poplatek na dálnici, ale nepovedlo se mu to. Ráno v 9.05 h odlétáme na Phuket, let 1h 20min.

25.2.09 - Necháváme se odvézt taxíkem do centra, kde si dávám oběd z pouličního stánku – rýže + kuřecí stehno a polévku. Potom půjčujeme auto – netušil jsem, že do malého Suzuki se vejde pět lidí i s potápěčskou výbavou. Odjíždíme směr Khao Lak do ubytování v Poseidon Bungalows. Cestou zastavujeme na drink u pláže a na protažení svalů. Ještě na večer si zajišťujeme potápění na příští den a to dva ponory na malém vraku.

26.2.09 – Na vrak jedeme místní lodí – Long tailem, motor dělá kraval a proto si hledám místo vpředu. Jdeme s Dive Sea Dragon. Pěkně to pálí a odpoledne jsme někteří spálení. Dělám dobrý skutek a beru to s nadhledem – jdu do vody jen v tričku bez neoprenu, protože vedoucí ponoru pro nás špatně spočítal závaží. Po návratu na ubytování se jdeme pokochat na místní pláž a vykoupat. Nechtě jsem se zabalil do medúzy a tak mám červenou celou levou stranu břicha a stehna. Naštěstí to vyřešili místní hned na pláži. Objednáváme si další potápění na další tři dny.

27.2.09 – Ko Similany jsou pro mě pod vodou zklamáním – 80% korálů je zničeno od vlny tsunami. Začínají růst nové měkké, ale scenérie pod vodou nezklamala i s proudy. Na druhém ponoru Sabina zůstává na lodi, má nafoukáno do uší z cesty na ostrovy. Představuje se nám vodní tornádo  - naštěstí daleko.

28.2.09 – Máme den bez potápění, Sabina a Jana zůstávají v Kao Laku a na pláži. Já, Zuzka a Radim vyrážíme na sloní farmu a hadí představení. Zkoušíme nějaké vodopády, ale je málo vody. Zpátky potkáváme památník po tsunami – loď.

1.3.09 – Odjíždíme na Kho Bon a Kho Tachai na manty. Měli jsme štěstí, při vstupu do vody zrovna jedna manta proklouzla kolem nás. Radim fotil jako o život, ale bohužel zapomněl sundat kryt z objektivu. Pak už jsme se plácali jen v termoklimě. Při cestě mezi ponory nás doprovázeli delfíni – aspoň něco.

2.3.09 – Odjíždíme do Phuketu vrátit auto a čekáme na autobusové zastávce než si pro nás přijede odvoz. Přesouváme se na Long Tailu (místní lodě se zaolejovaným motorem) na Ko Yao Yai. Jsme v resortu sami, celkově je zde asi 20 chatek -  majitel zhulený Holanďan, ale OK. Ještě večer odjíždíme do Elixír Dive domluvit potápko na příští den na ostrově Phi – Phi.

3.3.09 – Ráno pro nás přijíždí auto, zastavujeme se v řidičově obchodě na palačinky s banánem –  je z toho tradice na další dny. Speedboatem jedeme na Phi – Phi asi 50min, na otevřeném moři to pěkně skáče. Potápíme se kousek pod Phi – Phi na 2 ostrovech, krásná barevná stěna hodně ryb. Mezi ponory zajíždíme do krásné laguny a známou pláž. Skalní útvary mají přes 100m – nádherná scenerie.

4.3.09 – Děláme tři ponory – první pěkně zarostlý vrak , ale byla špatná viditelnost. Druhý ponor na rifu, o murénách se mi už bude zdát. Třetí ponor kolem majáku – počkal na nás třímetrový leopardí žralok, siby skvrnité a rejnoci. Při cestě zpět nám dochází benzín, Virgil se tomu směje – dolíváme z kanistru. Ve středisku domlouváme výlet do národního parku Pha – Ngha. Stavujeme se na večeři a školní slavnosti, kde se holky učí drtit rýži a já si připadám jak v době kamenné.

5.3.09 –  Tradiční zastávka pro palačinky – podporujeme místní byznys. Ponory na Ko Dok Mai. Při zpáteční cestě zastavujeme na malém kouzelném ostrůvku s bílým pískem a dvěma plážovými bary s muzikou …tak bych si představoval ráj.

6.3.09 – Ráno pro nás přijíždí speedboat - nemuže sklopit nohu a tak kapitán dolévá olej do hydrauliky – ekologie pojem neznámý. Směr Pha – Nga, po cestě zastavujeme v krásných lagunách, zatímco ostatní výletníci z Puketu prosviští po hlavní trase. Zastavujeme na Ko Muk, nasedáme do kánoí a projíždíme mangrovým porostem a jeskyňkami – je odliv. Procházíme celou vesnici na kůlech a jedem zpět.

7.3.09 – odjíždíme z Ko Yao Yai do Puketu,  po cestě nás doprovází malé tornádo. V Puketu navštěvujeme akvárium a místní památky. Noční Bangla Road u pláže Patong nemá chybu – živá muzika, holky se kroutí u tyček. Chladíme se pivem.
V jsme ubytovaní v hotelu Twin Inn, slušné pokoje za rozumnou cenu.

9.3.09  – Odlétáme do Bangkoku a jsme ubytovaní přímo na Kao San Road. Mě klima funguje perfektně, Radimovi hřeje a holky jí mají vypnutou, protože by zmrzly.
Odpoledne vyrážíme na prohlídku královského paláce a ostatních památek, je velké teplo. Večer couráme po městě.

10.3.09 – odjíždíme do ZOO – 30km od Bangkoku, kde krmíme místní zvířata. Já se nechávám fotit s malým tygříkem a dávám mu mléko z flašky. Večer odlétáme do Dubaje – zkoušíme, jestli nám dají vízum na 96h, ale chtějí po nás zaplatit hotelový pokoj. Je to drahé a vzdáváme to. Přežíváme na letišti, ráno v 9.00 odlétáme do Mnichova. Celkem jsme udělali 14 ponoru, několik výletů a dostal jsem se na 54.000.- korun. Letenky jsme zajišťovali v půli listopadu u agentury AirTic (Mnichov – Bangkok) a Air Asia (Bangkok – Phuket). Musím také poděkovat Janě a Sabině při zajišťováni ubytovaní, domluva někdy nebyla snadná.

Petr